23 сентябрь тил майрамыУрматтуу коллегалар жана студенттер! Сиздерди, жана жамаатыбызды ааламга тааныткан Чынгыз тили, ата-бабадан келаткан мурас тили - кыргыз тили күнү менен чын жүрөктөн куттуктайм! Бар болуңуздар!
КРЭАУнун Политехникалык колледжинин директору Исаева У.А.
23-сентябрь Кыргыз Республикасынын Мамлекеттик тил күнү. Мындан туура 31 жыл мурун, тактап айтканда, 1989-жылы 23-сентябрда Кыргыз ССРинин Жогорку Совети “Кыргыз ССРинин мамлекеттик тили жөнүндө” мыйзамын кабыл алып, андан соң кыргыз тилине Мамлекеттик тил макамын берген.
Дорогие кыргызстанцы, поздравляем всех с праздником! Давайте беречь, уважать, ценить наш родной язык!
Кыргызский язык вместе с нашим народом прошел сквозь века, преодолевал разные жизненные условия и дошел до наших дней.
30 лет назад, а точнее 23 сентября 1989 года кыргызский язык получил статус государственного языка. С тех самых пор 23 сентября в Кыргызстане ежегодно отмечают праздник государственного языка.